Historia powstania

Idea powstania Amatorskiej Orkiestry Dętej zrodziła sie na ogólnym zebraniu w dniu 12 września 1962 roku, na którym wybrano komitet organizacyjny w składzie:

 1. Torzecki Stanisław
 2. Kozak Czesław
 3. Pluta Ignacy
 4. Wesołowski Jan
 5. Cywiński Leon.

Temat spotkał sie z ogólnym aplauzem. Od razu też wybrany został zarząd zespołu w osobach:

 1. Torzecki Stanisław – Prezes
 2. Kozak Czesław – Sekretarz
 3. Cywiński Stefan – Skarbnik
 4. Chwastowski Bolesław – Gospodarz

Z początkiem 1963 r. a dokładnie 3 lutego dokonano uroczystego przekazania instrumentów członkom orkiestry. Dnia 13 lutego 1963 roku na posiedzeniu Zarządu Sekcji Oddziału Łódzkiego Zjednoczenia Polskich Zespołów Śpiewaczych i Instrumentalnych, Orkiestra Rusiecka liczyla dwudziestu jeden muzyków i została zarejestrowana pod nazwą:

„Amatorski Zespół Muzyczny im. Karola Namysłowskiego”.

scan0002
ZDJECIE Z 1964 r.
Kolejno od lewej strony górny rząd: Cybułka Józef, Trojan Henryk, Płuciennik Józef, Zalewski Stanisław, Ochocki Stanisław, Cywiński, Krawczyk Stanisław
środkowy rząd: Cybulka Ignacy, Moszyński Stefan, Kaczmarowski Ryszard, Ścigała Jerzy, Chwałowski Leon, KAPELMISTRZ Ferdynand Piątkiewicz, Torzecki Stanisław, Chwałowski Zenon, Dziedzic Henryk, Cybułka Czesław
dolny rząd: Terkalski Stefan, Ludwiczak Józef, Cybułka Piotr

Założono wówczas „Złotą Księge”, która jest w posiadaniu Orkiestry do chwili obecnej.
ksiega

Pierwszym kapelmistrzem Orkiestry był pan Jan Czachurski ze Zduńskiej Woli. Natomiast w latach 1979 – 1992 orkiestrze przewodniczył p. Tadeusz Ceran z Łodzi.

s004

 

Po jego śmierci orkiestra uczyła się sama, aż do roku 1994. Wówczas pozyskaliśmy nowego kapelmistrza p. Jana Kazimierza Kosiaka z Działoszyna, człowieka obdarzonego głęboką i gruntowną wiedzą muzyczną, który od podstaw wykształcił wiele młodych osób wprowadzając ich w życie muzyczne orkiestry. Zdecydowana większość obecnego składu to wychowankowie p. Jana. Nasz repertuar wzbogacił o muzykę jazzowa z partiami solowymi, która była nam wcześniej nieznana. W tym miejscu chcemy bardzo podziękować p. Kosiakowi za jego wieloletnia naukę i prace na rzecz orkiestry.

5

W latach 2007-2011 orkiestrze przewodniczył p. Zbigniew Kaczmarek wieloletni pracownik oraz tamburmajor Zakładowej Orkiestry Górniczej KWB Bełchatów.

dsc_0417

Od stycznia 2011 r. do grudnia 2012 r. funkcję kapelmistrza orkiestry pełnił p. Sławomir Bartkiewicz, który zajmował się również nauką gry na instrumentach dętych drewnianych. Dodatkowo zatrudniony został p. Łukasz Mizera, odpowiedzialny za naukę gry na instrumentach dętych blaszanych. rok-jubileuszowy

Od stycznie 2013 r. kapelmistrzem orkiestry jest p. Zbigniew Kaczmarek. Za naukę gry na instrumentach dętych blaszanych odpowiedzialny jest p. Łukasz Mizera, natomiast nauką gry na instrumentach dętych drewnianych zajmuje się p. Remigiusz Walter.Zatrudniając trzy osoby o ugruntowanej wiedzy muzycznej mamy nadzieje na dalszy prężny rozwój orkiestry.

 

Aktualnie Orkiestra nosi nazwę:

„Amatorska Orkiestra Dęta im. K. Namysłowskiego w Ruścu przy Zarządzie Gminnym OSP”
Orkiestra przez cały okres swej działalności podejmowała różne formy pracy kulturalnej, była organizatorem szeregu cennych inicjatyw społecznych takich jak np.:

 • w latach sześćdziesiątych zorganizowała amatorski zespół teatralny
 • organizowała imprezy rozrywkowe: koncerty, zabawy taneczne, bale karnawałowe
 • uczestniczyła w uroczystościach i świętach państwowych, kościelnych, gminnych i strażackich
 • brała udział w przeglądach orkiestr dętych powiatowych i wojewódzkich, na których zajmowała czołowe miejsca
 • w maju 2000 roku brała udział w koncercie jubileuszowym na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz koncertowała razem z dwoma tysiącami muzyków na rynku wadowickim dla Ojca Świętego Jana Pawła II na Jego 80-te urodziny.

Orkiestrę tworzą utalentowani muzycy- amatorzy, dla których ta dziedzina sztuki jest pasją. Dzięki miłości do muzyki i zaangażowaniu orkiestra, uczestniczy w wielu przeglądach oraz uroczystościach na terenie gminy, powiatu jak również województwa z licznymi sukcesami:

 • I miejsce na VIII Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych Powiatu Bełchatowskiego Dobrzelów 2007 r.
 • I miejsce na III Festiwalu Strażackich Orkiestr Dętych Zelów 2007 r.
 • I miejsce na IX Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych Powiatu Bełchatowskiego Rusiec 2008 r.
 • I miejsce na Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP Bełchatów 2009 r.
 • I miejsce na Festiwalu Strażackich Orkiestr Dętych Zelów 2009 r.
 • Wicemistrzostwo województwa podczas Przeglądu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Łódzkiego Uniejów 2009 r.
 • I miejsce na Festiwalu Strażackich Orkiestr Dętych Zelów 2011 r.
 • I miejsce na XI Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych Powiatu Bełchatowskiego Bełchatów 2011 r.

Osiągnięcia orkiestry to nie tylko praca zespołu, ale także wysiłek kapelmistrza, który z pasją i uporem przyczynia się do zasług na rzecz orkiestry. Orkiestra Dęta im. K. Namysłowskiego jest stałą częścią tutejszej społeczności i cieszy się uznaniem i sympatią mieszkańców gminy Rusiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.